PROGRAMOVÉ PROHLÁŠENÍ A CÍLE
Odborového svazu ECHO
na volební období 2018 – 2023
(schváleno 3. sjezdem OS ECHO dne 25. května 2018)
Odborový svaz ECHO (dále také jen „svaz“) je nezávislé, samostatné, dobrovolné, otevřené
a na demokratických zásadách vybudované sdružení odborových organizací, které sdružuje bez rozdílu politické příslušnosti, národnosti, vyznání, rasy a pohlaví zaměstnance zpravidla
z podnikatelských subjektů, zejména výrobců a distributorů elektrické a tepelné energie, chemického, farmaceutického průmyslu, zpracovatelů ropy, gumárenského a plastikářského průmyslu a další odborové organizace.
Posláním svazu je prosazování a obhajoba ekonomických, sociálních, profesních, vzdělávacích a kulturních zájmů svých členů. V nastávajícím volebním období, bude svaz mimo tyto tradiční formy činnosti, reagovat také na výzvy a dopady nových ekonomických změn, souvisejících s rozvojem digitalizace a informačních technologií v rámci Průmyslu 4.0., kdy odbory nemohou přehlédnout možné negativní dopady této nové agendy na trh práce
a především pracovní podmínky zaměstnanců.
K obhajobě zájmů svých členů, bude svaz využívat všech forem odborové činnosti, včetně případných nátlakových akcí, a to v souladu s příslušnými obecně závaznými právními předpisy.
Ve volebním období let 2018 – 2023 si svaz klade za cíl, vycházet ve své činnosti z priorit, kterými jsou zejména:
- obhajoba sociálních práv a oprávněných zájmů svých členů, zejména ochrana mzdových, pracovních a životních podmínek a práv zaměstnanců,
- prosazovat ochranu před diskriminací v práci, dbát na zabezpečení spravedlivých
a rovných ekonomických a sociálních podmínek zaměstnanců v době, kdy jsou ekonomicky aktivní, plní svou rodičovskou roli, tak i v době, kdy ztratí zaměstnání nebo se ocitnou v nepříznivých sociálních situacích, - prosazovat slaďování profesního, rodinného a soukromého života a přispívat
k vytváření prorodinného prostředí u zaměstnavatelů, - upřednostňování sociálního dialogu jako základní metody k udržení sociálního smíru, k prosazování oprávněných zájmů členů svazu v případě potřeby použití všech zákonných prostředků,
- ovlivňování hospodářské a sociální politiky státu ve prospěch zaměstnanců vlastními aktivitami svazu i v rámci členství v ČMKOS,
- reagovat na výzvy a dopady nových ekonomických změn souvisejících s rozvojem digitalizace a informačních technologií
- nezávislost na politických stranách, vládě, zaměstnavatelských subjektech, náboženských a dalších institucích,
- prosazování bezpečných, zdraví neohrožujících pracovních podmínek a životního prostředí,
- prosazování principu rovného zacházení mezi muži a ženami, jakož i odstraňování všech forem diskriminace,
- prosazování a uskutečňování principu solidarity a její posílení na všech úrovních svého působení, včetně mezinárodní solidarity, která je klíčem k zachování sociální soudržnosti společnosti.
Odborový svaz ECHO se hlásí k programu, přijatému VII. sjezdem ČMKOS a konkretizuje jeho jednotlivé části na podmínky svazu.
Současné stadium globalizace světové ekonomiky, digitalizace a informačních technologií v rámci Průmyslu 4.0., staví Odborový svaz ECHO před úkoly, řešitelné jen ve spolupráci s ostatními odborovými svazy v rámci ČMKOS a na mezinárodní úrovni zejména
s IndustriAll European Trade Union.
Programově prohlášení OS ECHO, zůstává otevřeným dokumentem, který reaguje na požadavky a potřeby členských organizací svazu a který lze průběžně doplňovat a upravovat, dle aktuálních potřeb ve vazbě na politickou, sociální a ekonomickou situaci v České republice v kontextu členství v Evropské unii.
Hlavní oblasti činnosti Odborového svazu ECHO v následujícím období, tj. v letech 2018 – 2023, budou zejména:
I.
Sociální dialog a kolektivní vyjednávání
- Pokračovat v sociálním dialogu se svými tradičními sociálními partnery, Svazem chemického průmyslu ČR a Českým svazem zaměstnavatelů v energetice, s cílem uzavřít kolektivní smlouvy vyššího stupně na jednotlivá léta volebního období.
- Prostřednictvím sociálního dialogu a kolektivních smluv a dohod, které představují nejsilnější nástroj odborů, usilovat o to, aby zaměstnanci dostávali svůj spravedlivý podíl na vytvořených hodnotách společnosti i na hospodářských výsledcích firem.
- Prostřednictvím kolektivního vyjednávání prosazovat v kolektivních smlouvách
a kolektivních dohodách spravedlivé mzdy, odpovídající vykonané práci, usilovat o růst reálných mezd. Požadovat a prosazovat opatření, která povedou ke slaďování profesního, rodinného a soukromého života a k vytváření prorodinného prostředí u zaměstnavatelů. Nedílnou součástí těchto dohod musí být, aby zaměstnavatelé přispívali na úhradu nákladů na činnosti, které odbory vykonávají ve prospěch všech zaměstnanců. - Usilovat o prohlubování ochrany zaměstnanců s povinnostmi k rodině před propouštěním, o vhodnou úpravu jejich pracovní doby či formy pracovního vztahu, o poskytování pracovního volna podle jejich potřeb a o zlepšení dostupnosti dopravy do a ze zaměstnání.
- Působit na podnikatelské subjekty, ve kterých působí členské organizace svazu s cílem dosáhnout jejich vstupu do zaměstnavatelských svazů.
- Ve spolupráci se Svazem chemického průmyslu ČR a Českým svazem zaměstnavatelů
v energetice prosazovat další posílení významu a funkce kolektivních smluv vyššího stupně v chemickém a energetickém průmyslu a tím napomáhat větší úspěšnosti kolektivního vyjednávání na podnikové úrovni a dosáhnout co nejvyšší míry sociální ochrany zaměstnanců. - V zájmu obhajoby hospodářských a sociálních zájmů svých členů vést sociální dialog také s představiteli vlády, zákonodárných sborů, podnikatelských subjektů, politických stran, územněsprávních orgánů a společenských organizací.
- Obhajovat zájmy svých členů také aktivním působením v tripartitních orgánech na všech stupních.
- Aktivně se účastnit procesu tvorby energetických zákonů a vyjadřovat se k energetické politice státu.
II.
Vnitrosvazová činnost
- Poskytovat členským organizacím, jakož i jednotlivým členům komplexní poradenský servis a v rámci personálních a finančních možností svazu ho zdokonalovat.
- Usilovat o zachování, případně o vznik základních organizací svazu všude, kde dochází k organizačním a strukturálním změnám, a to s cílem zachování působnosti odborových organizací v těchto nových subjektech a obhajovat oprávněné zájmy zaměstnanců.
- Efektivně využívat finanční prostředky svazu pro potřeby základních organizací a jejich členů.
- Z „Podpůrného fondu“ svazu, poskytovat svým členům finanční podporu pro případ ztráty zaměstnanosti a v případě rekvalifikace. Dále pak sociální výpomoc v mimořádně závažných případech a v případech těžkého poškození zdraví či smrti následkem pracovního úrazu.
- Za pomoci „Nadace solidarity“ poskytovat humanitární a sociální pomoc členům svazu postiženým živelnou událostí.
- Poskytovat metodickou a právní pomoc odborovým funkcionářům při kolektivním vyjednávání.
- Poskytovat a koordinovat právní pomoc a poradenství v dohodnutém rozsahu a za podmínek stanovených v zásadách poskytování právní pomoci pro členy odborového svazu, jejíchž součástí je i možnost bezplatného zastoupení před soudem, v rámci stanovených pravidel.
- Organizovat pro funkcionáře základních organizací svazu a členy vyjednávacích týmů semináře a školení a informovat o vzdělávacích aktivitách ČMKOS.
- Pokračovat ve spolupráci se Sdružením na ochranu nájemníků ČR (SON).
- Spolupracovat se subjekty, které odborovým organizacím aktivně napomáhají nebo podporují jejich činnost.
- Průběžně seznamovat předsednictvo a základní organizace s novými právními předpisy.
III.
OS ECHO a mladí
Odborový svaz ECHO si uvědomuje, jako jednu ze svých priorit, potřebu oslovování mladých zaměstnanců, případně mladých lidí, připravujících se na vstup do zaměstnání
a posilování členské základny odborů prostřednictvím získávání nových členů právě z řad mladých. Za tím účelem se bude více věnovat oblasti vzdělávání mladých odborářů s cílem jejich zapojení do struktur odborů na všech úrovních.
Rovněž tak, bude v této oblasti spolupracovat s ostatními odborovými svazy a Radou mladých ČMKOS. Bude podnikat kroky ke zvýšení povědomí mladých lidí o odborech
a o jejich činnosti mezi mladými lidmi a tím přispívat k zlepšení image odborů.
Zvýšenou pozornost bude věnovat pracovním a sociálním podmínkám mladých zaměstnanců. Aktivně se bude zasazovat zejména o jejich rovný přístup k zaměstnání a rovné podmínky pro výkon práce.
IV.
Regionální politika
- Podporovat, prostřednictvím svých zástupců v Regionálních radách odborových svazů ČMKOS další rozvoj krajských tripartit a ovlivňovat hospodářskou a sociální politiku v regionech, která zabezpečí vytváření nových pracovních příležitostí s cílem zajistit efektivní zaměstnanost.
- Usilovat, aby bipartitní dohody a zejména kolektivní smlouvy na odvětvové úrovni sehrály v budoucím období zásadní roli, zejména zajišťovaly základní účinnou kolektivní ochranu zaměstnanců v pracovněprávních vztazích.
- Prosazovat regionální rozvojové programy zaměstnanosti včetně programů pro celoživotní vzdělávání a rekvalifikace za účasti zástupců regionálních rad a regionálních tripartit.
- Prosazovat a realizovat regionální setkání představitelů odborových organizací za účelem výměny zkušeností daného regionu a hledání společných témat pro zlepšení spolupráce.
- Aktivně se podílet na další spolupráci s Úřady práce v jednotlivých regionech, a to prostřednictvím účasti členů svazu v poradních sborech.
- Spolupracovat na rozvoji mezinárodní příhraniční odborové spolupráce.
V.
Ochrana zdraví a pracovního prostředí
Působení odborů v oblasti bezpečnosti práce představuje významnou preventivní funkci a přispívá k ochraně života a zdraví zaměstnanců zejména tím, že je pomáhá chránit před pracovními úrazy a nemocemi z povolání a jejich zdravotními i sociálními následky.
- Důrazně usilovat o to, aby zaměstnavatelé vytvářeli svým zaměstnancům příznivé, bezpečné a zdraví neohrožující pracovní prostředí. Sledovat vliv pracovních podmínek
i životního prostředí na bezpečnost a zdraví zaměstnanců. Klást důraz především na prevenci a včasné rozpoznání negativních jevů, zejména na zavedení pracovně lékařské péče u každého zaměstnavatele. Budeme prosazovat znovuzavedení poskytování náhrady mzdy v době prvních tří dnů pracovní neschopnosti. - Hájit práva zaměstnanců na bezpečnou a zdraví neohrožující práci, nezávadné pracovní prostředí a náhradu škody a nemajetkové újmy při poškození zdraví při práci.
- Prosazovat zachování rozhodovacích pravomocí odborů a práva kontroly v oblasti BOZP a finanční účasti státu na kontrolní a preventivní činnosti odborů v této oblasti.
- Výkonem svazové inspekce v oblasti BOZP předcházet vzniku pracovních úrazů
a nemocí z povolání. - Požadovat včasné, komplexní a úplné šetření pracovních úrazů a následné odškodňování postižených zaměstnanců v důsledku pracovních úrazů a nemocí z povolání.
- Prosazovat omezení zdraví škodlivých procesů, rizikových prací a pracovišť a zlepšování stávajících pracovních podmínek zaměstnanců.
- Prosazovat zavádění takových zdravotních a sociálních opatření, která vedou
ke snižování negativních vlivů nepřetržitého směnového režimu a rizikových pracovišť na zdraví zaměstnanců. - Formou seznamování se závěry šetření závažných pracovních úrazů, kontrolní, metodické a poradenské činnosti, prostřednictvím výchovných a vzdělávacích akcí zvyšovat právní vědomí členů a ostatních zaměstnanců, jakož i zaměstnavatelů v oblasti BOZP.
- Organizovat pro funkcionáře základních organizací svazu zabývajících se oblastí BOZP semináře a školení a poskytovat jim poradenskou a metodickou a právní pomoc v této oblasti.
VI.
Spolupráce s ČMKOS a odborovými svazy
- Aktivně se podílet na činnosti ČMKOS, a to především prostřednictvím rady předsedů, legislativní rady, Sněmu ČMKOS, Regionálních rad odborových svazů, krajských tripartit, jakož i dalších případných forem spolupráce.
- Ve spolupráci s ostatními odborovými svazy sdruženými v ČMKOS se bude podílet
na ovlivňování legislativního prostředí České republiky, zasazovat se o přijetí takových zákonů a nařízení, která usnadní vymahatelnost práva zejména v pracovněprávní oblasti
a zajistí respektování práv zaměstnanců a odborových organizací.V rámci této činnosti zaměří svoji pozornost zejména na:
– vývoj důchodů, dávek státní sociální podpory, nemocenského pojištění a podpor v nezaměstnanosti, nezaostávajících za vývojem spotřebitelských cen,
– valorizaci vládou stanovené minimální mzdy, minimálních mzdových tarifů a sazeb příplatků,
– prosazování takového zákonného rámce, který umožní zaměstnancům dřívější odchod do důchodu pro profese, které pracují v náročném a zdraví škodlivém pracovním prostředí,
– prosazování zkrácení týdenní pracovní doby pro všechny zaměstnance na 37,5 hod, týdně bez snížení mzdy,
-zrušení karenční doby,
-prosazování stejné výše mzdy zaměstnancům bez ohledu na zemi jejich původu, jakož i další.
- Podporovat a aktivně přistupovat k případnému slučování odborových svazů.
VII.
Mezinárodní činnost
- Na úrovni svazu spolupracovat s partnerskými odborovými svazy sousedních zemí
a koordinovat společné postupy v rámci evropských odborových struktur. - Využívat členství v IndustriAll, European Trade Union a European Federation of Public Service Unions (EPSU) k ovlivňování evropských směrnic a norem v oblasti pracovněprávních vztahů, kdy v důsledku globalizace ekonomiky a rostoucího tlaku na konkurenceschopnost, zvyšování nákladů práce, flexibilitu, digitalizaci a robotizaci
je nutná spolupráce v rámci evropských odborů. - Poskytovat odbornou a metodickou pomoc základním organizacím svazu působících v nadnárodních společnostech s cílem vytváření Evropských podnikových rad, které získávají stále větší úlohu v nadnárodním sociálním dialogu.
- Společně s ostatními členy evropských odborových centrál aktivně působit zejména proti snahám snižovat úroveň sociálních a pracovních práv v prostoru Evropské unie, včetně snižování významu a role sociálního dialogu a kolektivního vyjednávání. V tomto směru koordinovat i práci svých zástupců v těch strukturách Evropské unie, kde působí sociální partneři a využívat i své dobré vzájemné vztahy zejména s odbory sousedních, ale i dalších zemí, a to na všech úrovních.
- Spolupracovat a přispívat, v rámci odborových svazů v energetickém sektoru Visegrádské skupiny V4, k budování evropské bezpečnostní architektury založené na efektivní, funkčně se doplňující a vzájemně posilující kooperaci a koordinaci mezi existujícími evropskými i transatlantickými institucemi. Prosazovat udržitelný, dlouhodobý rozvoj, bezpečnost dodávek elektrické energie a konkurenceschopné ceny pro dodávky energie ve svých zemích. V rámci spolupráce vynaložit úsilí na kompenzování očekávaných negativních dopadů „čtvrtého Evropského energetického balíčeku“ a budou klást zvláštní důraz na zaměstnanost a životní a pracovní podmínky zaměstnanců.
VIII.
Spolupráce s politickými stranami a občanskými sdruženími
- V případě potřeby jednat s představiteli politických stran, a to zejména v souvislosti s prosazováním odborových zájmů při projednávání zákonů či dílčích změn stávajících zákonů. V souvislosti s tím vysvětlovat úlohu odborů ve společnosti a jejich postavení jako zástupců zaměstnanců.
- Udržovat a rozvíjet kontakty s občanskými sdruženími a hnutími, které podporují odborové zájmy a usilují o rozvoj demokratické společnosti.
Schváleno delegáty 3. sjezdu Odborového svazu ECHO v Praze dne 24. května 2018.
Programové prohlášení na období 2018-2023 ke stažení ve formátu PDF.