• 1. Zajistíme Vám důstojné pracovní podmínky na pracovišti.
  • 2. Zajistíme Vám v rámci kolektivního vyjednávání maximální mzdu i pracovní bonusy.
  • 3. Dohlédneme na dodržování bezpečnosti práce.
  • 4. Zajistíme dodržování všech povinností zaměstnavatele v případě pracovního úrazu.
  • 5. Zasadíme se o dodržování zákoníku práce a dalších pracovněprávních předpisů.
  • 6. Poradíme Vám s obsahem pracovní smlouvy.
  • 7. Poskytneme Vám bezplatný právní servis.
  • 8. Vyplatíme Vám podporu v případě ztráty zaměstnání.
  • 9. Vyplatíme Vám sociální výpomoc v mimořádně závažných případech.
  • 10. Pomůžeme Vám se založením vlastní odborové organizace na Vašem pracovišti.

Sportovní hry OS ECHO v roce 2014

Po slučovacím sjezdu Odborového svazu energetiků a Odborového svazu chemie ČR, v rámci něhož vznikl Odborový svaz ECHO, se začala psát také historie společných sportovních her tohoto nově vzniklého svazu. První se konaly v Kostelci nad Orlicí a ty jubilejní desáté hry se vrátily do míst, kde poprvé změřili své síly a schopnosti energetici i chemici společně.

V pátek po příjezdu se většina účastníků sešla na místním koupališti, kde proběhl společenský večírek. „Čau a nazdar“, „Jé, tebe rád po dlouhé době vidím“, nebo „Ty už jsi tady zase“, to byla slova, která létala z úst přítomných při opětovných setkáních. Nálada byla skvělá a bujarou atmosféru musela ukončit o zábavu se starající kapela s přáním výborných sportovních výsledků.

Jako první museli odcestovat kuželkáři, a to do Rychnova nad Kněžnou. Mezi ženami jasně dominovaly hráčky z Rubeny Náchod. Lucie Moravcová porazila 447 kuželek a byla nejlepší z žen. Skvěle jí sekundovala týmová kolegyně Jana Adamů, která skončila druhá za 434 poražených kuželek. Emílie Mankovecká sice skončila až ve druhé polovině výsledkové listiny jednotlivkyň, ale to stačilo této trojici na celkové první místo v soutěži družstev se ziskem 1236 bodů. Druhé místo si vybojovala svými vyrovnanými výsledky děvčata z Federal Mogulu za 1181 bod. ( 2x 394 b. a 393 b. ) Nejvyrovnanější souboj se odehrál o bronzové umístění. V předposlední rundě nastupovala na dráhy Marie Vybíralíková z Otrokovic, která potřebovala nahrát 412 dřev. Do té doby si třetí místo držela děvčata ze Sokolova za 1141 bod a na čtvrtém místě byl tým Spolchemie Ústí nad Labem, který měl o dvě shozené kuželky méně. Maruška závěr velmi zdramatizovala a před posledními dvěma hody šla do plných a měla 401 bod. Předposledním hodem mířila koule do ideální ulice a sokolovské hráčky poléval studený pot. Bohužel pro otrokovické družstvo spadlo pouze osm kuželek a ta poslední to s velkými výkyvy ustála. Poslední koule jí poslala sice na zem, ale to stačilo pouze na to, že se jako tým vměstnaly za 1140 poražených kuželek mezi třetí Momentive Sokolov a pátou Spolchemii Ústí. Náplastí na takto těsně uniklý bronzový stupínek v družstvech bylo třetí místo mezi ženami pro Marušku.

Kdyby loňský druhý nejlepší hráč kuželek Teofil Hasák zopakoval svůj skvělý výkon z Plané, získalo by otrokovické družstvo mužů titul pro letošní rok. Bohužel, Teo letos zůstal daleko za očekáváním a první místo za 1273 poražených kuželek získali hráči Momentive Sokolov. 1201 bod, to byl součet otrokovických mužů a stříbrná příčka za jejich výkon. O šest dřev méně mělo družstvo Galeny Opava a získalo 3. místo. Mezi jednotlivci byl nejlepší Jaroslav Kuneš ze Spolchemie Ústí nad Labem za 452 poražených kuželek. 439 jich měl na svém kontě Ladislav Havlátko z Energetiky České Budějovice a třetím mezi muži byl Hubert Guba z Momentive Sokolov.

Dalším sportem, který se musel odehrát mimo pořadatelské město byl bowling. V Ústí nad Orlicí přivítal naše borce Bowlingový klub Radava. Nejlépe se s drahami popasovali muži ze stejnojmenného města, a to z Ústí nad Labem. 1589 bodů je úžasný výkon a zaslouženě obhájili prvenství z loňského roku. Největší zásluhu na tom měl Jirka Tilíček, který nahrál 588 bodů a triumfoval také v soutěži jednotlivců. Před dvěma lety vystřelili „barumáci“ z Otrokovic na výsluní tohoto sportu. Po vítězství v Náchodě a druhém a třetím místě v Plané, letos získali „jen“ stříbrnou příčku za skvělých 1460 bodů. Bronz putuje do brněnských Energetických strojíren za výkon 1428 bodů. Druhé místo v soutěži jednotlivců získal Václav Vosol z České Rafinérské Litvínov za 556 bodů a jen o osm bodíků méně měl třetí mezi muži Roman Opitz z Momentive Sokolov. Cena za nejlepší nához na jedné dráze putuje také do Sokolova. Získal jí Milan Buc výkonem 226 bodů.

Obhájit titul se podařilo také ženám z Federal Mogulu Kostelec nad Orlicí. Největším tahounem týmu byla Mirka Lebrušková. Po loňském „bramborovém“ umístění mezi ženami letos vystoupala až na vrchol výkonem 480 bodů. A jako třešničku na dortu získala také ocenění za nejvyšší nához na jedné dráze (210 bodů). 2. místo obsadila děvčata z Rubeny Náchod za 1185 bodů a pohár za 3. místo putuje do Galeny Opava za 1118 bodů. Pořadí mezi jednotlivkyněmi si zástupci těchto týmů otočily. Ivana Petrásková z Galeny nahrála 465 bodů a skončila druhá. Bronz si „vykoulela“ Ludmila Posnarová z Rubeny za 425 bodů.

Nohejbal má dva „věčné rivaly“. Historicky známé jsou bitvy dvou „S“, Silonu a Synthesie. Při letošní neúčasti Silonu Planá to měli pardubičtí hráči jednodušší. Jasně ovládli nohejbalový kurt a získali 1. místo. Poměrně vyrovnané utkání s vítězi turnaje sehráli hráči Barumu Otrokovice, ale až další dvě utkání byly zcela v jejich režii a tím vybojovali 2. místo. Bronzový stupínek na pomyslné bedně za vítězství nad Spolchemií Ústí připadl týmu STE Kralupy nad Vltavou. Nejlepším hráčem turnaje byl vyhlášen zástupce vítězného týmu Josef Dubišar.

Volejbalový turnaj měl jasného favorita. Hráči Rubeny Náchod patří dlouhodobě k nejlepším pod vysokými sítěmi. Letos je nikdo nezaskočil, bez ztráty setu ovládli celý turnaj a zaslouženě získali pohár za 1. místo. Z tohoto týmu vzešla i nejlepší hráčka turnaje Iva Vajsarová. 2. místo vybojovalo družstvo Momentive Sokolov a to díky těsné výhře nad Spolchemií Ústí nad Labem, která skončila na bronzovém stupínku. Nejlepším hráčem byl vyhlášen Martin Černohorský z Galeny Opava.

V údolí, kterým protéká Divoká Orlice, se nachází malý tenisový areál. Čtrnáct nadšenců bílého sportu si to rozdalo o nejvyšší metu. Loňskému turnaji kralovali hráči z Ústí nad Labem Míra Foršt a Pavel Kundrt, kteří si zahráli finále. Letos měli oba k finálové účasti opět velmi dobře našlápnuto. Prvnímu jmenovanému ale vystavil stopku po setech 6:1 a 6:2 Karel Klusák z ČEZ Kladno. Pavel svedl velkou bitvu o finále s Petrem Richterem z Momentive Sokolov, ale odešel také poražen po setech 6:2, 2:6 a 5:10. Ústečtí si to tedy tentokrát rozdali o třetí místo a šťastnější byl Míra Foršt.

Po semifinálové třísetové bitvě nastoupil Petr Richter k závěrečnému utkání „pouze“ z úcty k soupeři. „Karel je momentálně v takové formě, že bych ho neporazil, ani kdybych týden odpočíval. Nemám už sílu“ řekl doslova. Takže rekapitulace! 1. místo – Karel Klusák ČEZ Kladno, 2. místo – Petr Richter Momentive Sokolov a 3. místo – Miroslav Foršt Spolchemie Ústí nad Labem. Karel Klusák si odnesl také ocenění pro nejlepšího hráče za to, jak pestrou a chytrou hru předváděl. Jeho týmová kolegyně Jitka Ondrušková získala cenu pro nejlepší hráčku. Nedostala jí ale jen proto, že byla jedinou ženou na startovní listině. Jitka se každoročně zúčastňuje tenisového turnaje v rámci našich sportovních her a svými výkony skvěle konkuruje leckterým mužům.

Nyní přejdu k tenisu, který se hraje na zelených a modrých stolech. Po příjezdu na centrálu sportovních her jsem se mezi dveřmi potkal s otrokovickým Pavlem Polanským. Mrzelo ho, že mezi přihlášenými neviděl sokolovské duo Frantu Čermáka a Pepu Špulku, se kterými ho pojí dlouhodobé přátelství, a i když jsou téměř „neporazitelní“, rád s nimi měří své síly. Na druhou stranu díky jejich absenci vycítil šanci získat konečně titul na sportovních hrách, který v jeho sbírce úspěchů ještě chyběl. Byl jsem nesmírně rád, když při závěrečném vyhodnocení si se svým týmovým kolegou Milanem Ščepkou šel pro pohár za první místo. A chvíle to byla pro něho o to radostnější, že vzápětí byl vyhlášen i nejlepším hráčem turnaje. Takže letošní titul za stolní tenis putuje do Otrokovic. Druhé místo vybojovali Jan Filín, Josef Knieradl a Jan Raček z České Rafinérské Litvínov a z třetího místa se radovali Josef Holan a Jiří Nedoma z Kaučuku Kralupy nad Vltavou. Turnaje se zúčastnilo i trio žen a nejlepší hru z nich předváděla Hana Ševčíková z Prechezy Přerov.

Po dvou stříbrných letech se na šachový trůn opět dostal tým Momentive Sokolov. Největší zásluhu na tomto úspěchu měl Miroslav Ondreját, který v hodnocení jednotlivců obsadil 2. místo za zisk 5,5 bodu. Další týmy, které se umístily na stupních vítězů, jsou z Moravy. 2. místo z černobílých polí vybojovali hráči Barumu Otrokovice a pohár za 3. místo si odvezli zástupci Prechezy do Přerova. Třetím nejlepším hráčem turnaje se stal Antonín Friml z Chemopetrolu Litvínov s pětibodovým ziskem a „králem ve hře králů“ se stal Josef Novotný z Rubeny Náchod se ziskem 6,5 bodu.

Sedm fotbalových týmů bylo rozděleno do dvou skupin. Bylo jasné, že ve čtyřčlenné skupině na někoho padne „černý Petr“ v podobě vyřazení. Utkání, které o tom rozhodlo, se odehrálo mezi Prechezou Přerov a Galenou Opava. Po divoké přestřelce nakonec do boje o 5. místo postoupila Galena po vítězství 6:5. Jakákoliv remíza by dál posunula přerovské hráče díky lepšímu skóre, ale ten jeden gól jim v tomto měření sil chyběl.

Přišlo tedy na řadu severomoravské derby. Proti Opavě totiž nastoupil tým Borsodchem Ostrava, který ve skupině „B“ prohrál 2x 3:1. Opava byla i v tomto utkání o jediný gól lepší a po výhře 3:2 obsadila 5. místo.

V prvním semifinále nastoupili proti sobě hráči Otrokovic a Strakonic. Byla to repríza loňského finále. Favorizovaní Moravané opět nadělili soupeři pět branek, ale tentokrát i jednu inkasovali. Druhé semifinále proti sobě postavilo domácí Federal Mogul Kostelec a Momentive Sokolov. Západočeši v předchozích letech vždy skončili před branami finále. V tomto utkání sice prohrávali, ale podařilo se jim skóre o dvě branky ve svůj prospěch otočit. Vždy když se domácí dostali na rozdíl jedné branky, sokolovští téměř ihned odpověděli vstřelením gólu a utkání nakonec skončilo výsledkem 5:3.

Kostelečtí hráči se z prohry rychle oklepali a na domácí půdě chtěli vyhrát utkání o 3. místo. To se jim nakonec podařilo a po výhře 4:1 mohli slavit. Loňští finalisté ze Strakonic tedy skončili na nepopulárním 4. místě.

Finále mělo jasného favorita, vítěze posledních dvou ročníků z Otrokovic. Sokolov si postupem do závěrečného utkání výsledkově oproti předchozím turnajům polepšil, ale chtěl, jako každý až na vrchol. Začátek tohoto duelu byl pro Otrokovice jako zlý sen. Během několika úvodních minut inkasovali tři branky. Sokolov hrál se zabezpečenou obranou a tlaku soupeře využíval k rychlým brejkům a postupně navyšoval skóre. Za stavu 5:0 vstřelili otrokovičtí branku, ale žádné drama se nekonalo. Utkání nakonec skončilo 7:1 a tým Momentive Sokolov se mohl radovat z titulu. Velkou zásluhu na tomto úspěchu měl Roman Werner, který byl vyhlášen nejlepším brankářem. 2. místo patří mužstvu Otrokovic, z jehož středu byl jako nejlepší hráč fotbalového turnaje vybrán Jakub Gruber. Nejlepším střelcem se stal kostelecký Zdeněk Sehnal s jedenácti přesnými zásahy.

Ve společenském sále kostelecké sokolovny proběhl vyhlašovací ceremoniál, který byl obohacen vystoupením mažoretek. Předseda OS ECHO JUDr. Zdeněk Černý předal poháry a ceny nejlepším týmům i jednotlivcům. Nezapomněl zmínit, že 11. Společné sportovní hry našeho svazu se v roce 2015 budou konat v Opavě. Všem poděkoval za účast a s přáním šťastné cesty domů nechal volný průchod zábavě při hudbě.

Mě nezbývá nic jiného, než na závěr poděkovat pořadatelkám her Jitce Prokopové a Monice Kiezlerové, které se svého úkolu zhostily opět se ctí. Organizačně byly hry připraveny skvěle a výtečný raut byl třešničkou na dortu v rámci závěrečného večera. „Děvčata, vyřiďte poděkování nás všech těm, kteří vám pomáhali a kteří se po celu dobu o nás nějakým způsobem starali, abychom si užili nádherný víkend v Kostelci nad Orlicí. Děkujeme.

Albert Kupčík