• 1. Zajistíme Vám důstojné pracovní podmínky na pracovišti.
  • 2. Zajistíme Vám v rámci kolektivního vyjednávání maximální mzdu i pracovní bonusy.
  • 3. Dohlédneme na dodržování bezpečnosti práce.
  • 4. Zajistíme dodržování všech povinností zaměstnavatele v případě pracovního úrazu.
  • 5. Zasadíme se o dodržování zákoníku práce a dalších pracovněprávních předpisů.
  • 6. Poradíme Vám s obsahem pracovní smlouvy.
  • 7. Poskytneme Vám bezplatný právní servis.
  • 8. Vyplatíme Vám podporu v případě ztráty zaměstnání.
  • 9. Vyplatíme Vám sociální výpomoc v mimořádně závažných případech.
  • 10. Pomůžeme Vám se založením vlastní odborové organizace na Vašem pracovišti.

Sportovní hry OS ECHO v roce 2013

Tradiční sportovní hry našeho odborového svazu se o posledním červnovém víkendu uskutečnily v Sezimově Ústí a jeho okolí. Pořadatelem byla ZO OS ECHO Silon Planá nad Lužnicí. Účastníci her se sjeli ze všech koutů naší republiky. I když meteorologové trochu strašili deštěm, tak nám naštěstí počasí ukázalo svou vlídnější tvář a užili jsme si i slunečního svitu, kterého bylo od začátku roku velmi málo.

V sobotu ráno se všichni sportovci rozutekli na svá sportoviště, aby po roční přestávce opět změřili své síly. Bowling a kuželky měly svůj start už od 7:00, takže první nalosovaní si museli trochu přivstat, aby se tyto turnaje vůbec stihly odehrát. Výsledkový servis začnu tedy u těchto sportovních odvětvích.

Historické město Tábor přivítalo v hale místní Lokomotivy naše kuželkáře. V mužské kategorii se odehrály dva velmi těsné souboje. Ve druhém bloku na drahách 3 a 4 vedle sebe nastoupili domácí Branislav Černuška a otrokovický Teofil Hasák. Tento „duel“ byl, i když na začátku, vrcholem turnaje. Oba borci se přetahovali o každou kuželku. Braňo měl už odehráno a na jeho kontě bylo 466 bodů. Teo měl vítězství ve svých rukách. Potřeboval předposledním hodem skolit jedinou kuželku, aby se soupeři vyrovnal a následně hodit jak se říká „od pasu“. Jenže do té doby bezchybný Teo asi neunesl tíhu okamžiku a minul. Až poslední ranou dohodil kuželku, čímž se bodově vyrovnal Braňovi, ale horší dorážka ho odsunula na druhé místo mezi jednotlivci. Skvělý výkon předvedl také Oldřich Křen z Teplárny Brno, který porazil o deset dřev méně.

Druhý těsný souboj se odehrál v soutěži družstev. Domácí Silon Planá totiž celý turnaj vyhrál o jednu jedinou kuželku před Teplárnou Brno celkovým součtem 1308 bodů. Třetí příčku si za 1282 shozených dřev odváží otrokovičtí hráči.

Mezi ženami se něco podobného odehrálo v souboji o třetí místo. Hana Koutecká ze Sokolova a Milena Vajdíková z Otrokovic nahrály shodně 415 bodů. Miluška všechny napínala a až posledním hodem se bodově vyrovnala Hance. Lepší dorážka rozhodla o jejím bronzovém umístění mezi ženami. Stříbrnou příčku si výkonem 421 bod vybojovala sokolovská náhradnice Libuše Korbelová hrající za Rubenu Náchod. Nejlepší výkon ze všech žen předvedla Renata Smijová z Galeny Komárov, která porazila 431 kuželek. Renatě bych se chtěl omluvit za to, že si díky překlepu v počítači neužila cestu po vítězné fanfáře pro pohár. Během chvilky byly poháry v rukou svých právoplatných majitelek a já doufám, že i Renata nám tuto chybičku odpustila. Pořadatele to velmi mrzelo a trvalo mi notnou chvíli, než se mi je podařilo uklidnit. A to i proto, že v soutěži družstev žen mělo údajně také dojít k „překlepu“. Stalo se pouze to, že v hlavách některých účastnic došlo ke špatnému součtu výkonů jednotlivých hráček. Po konzultaci se zainteresovanými týmy a přepočítání výsledků jsme došli k závěru, že soutěž družstev žen byla sečtena správně a bronzovou příčku tedy obsadila děvčata z Barumu Otrokovice výkonem 1144 body. Druhé místo patří za 1191 bod Rubeně Náchod a první místo obhájily ženy z Momentive Sokolov výkonem 1228 bodů.

V bowlingovém centru Sojčák v Táboře potvrdili hráči Barumu Otrokovice, že loňská premiéra a vítězství nebyla náhoda. „B“ tým nahrál 1352 bodů a „A“ tým je překonal o pouhé tři bodíky. Tentokrát to na nejvyšší stupínek nestačilo, ale jak se říká „bedna je bedna“. Na výsluní se totiž letos vrátili hráči Spolchemie Ústí. Vyrovnanější výkony této trojici přinesly největší pohár. Jako jediní překonali hranici 1400 bodů. Největší podíl na jejich úspěchu měl Jiří Tilíček za 511 bodů a mezi jednotlivci skončil na 3.místě. O sedm bodů více měl druhý v pořadí Marek Šulc z Linde Praha „B“ a králem mezi muži pro letošní rok je Roman Fryštacký z Barumu Otrokovice „B“ za 534 body. A aby toho nebylo málo, tak si Roman odvezl domů ještě jednu cenu, a to za nejvyšší nához na jedné dráze, který čítal 216 bodů.

Ivana Všetičková z Federal Mogulu opět potvrdila, že patří mezi nejlepší ženy našeho svazu hrající bowling. Stejně jako v loňském roce, i letos nebyl nikdo lepší, než ona. Skvěle jí sekundovaly spoluhráčky z týmu Kristýna Mertová, která obsadila 3. místo a Miroslava Lebrušková na 4. místě mezi jednotlivci. Jejich výkony jim zajistily jasné vítězství v soutěži družstev. Mezi ně se na 2. místo vklínila pouze Barbora Bílá ze Silonu Planá. Ta měla také největší zásluhu na tom, že domácí Silon obsadil bronzový stupínek. Stříbro si vybojovala svými vyrovnanými výkony děvčata z Energetických strojíren Brno. O nejvyšší nához na jedné dráze se postaraly letos obě nejlepší hráčky ( I. Všetičková a B. Bílá ) výkonem 142 body.

Areál tenisových kurtů Spartaku Sezimovo Ústí přivítal čtrnáct nadšenců „bílého sportu“. Zápasy ve skupinách utvořily herní pavouky, a to o cenu útěchy a finálového. Pohár útěchy pro sebe vybojoval Petr Fiala ze Synthesie Pardubice, který v závěrečném utkání porazil přerovského Michala Mlčocha. Ve skvělé formě se na turnaji předvedl Miroslav Foršt ze Spolchemie Ústí. Ve skupině porazil oba své soupeře 6 : 0 a také finálovým pavoukem proplul velmi hladce do závěrečného utkání. Tam si poradil se svým týmovým kolegou Pavlem Kundrtem. Spolchemii tedy patří první dvě místa. Šťastnější z poražených semifinalistů byl Miloš Kočí z STE Kladno, který zdolal v duelu o třetí příčku Jaroslava Fryce ze Silonu Planá.

Čtyři volejbalové týmy si to rozdaly mezi sebou systémem „každý s každým“. Nejvyrovnanější klání proběhlo mezi Rubenou Náchod a Momentive Sokolov. Náchodští patří mezi volejbalovou elitu a předvádí vždy nejlepší hru. V rozhodujícím setu měli ale navrch Sokolováci a těsně vyhráli. Protože nenašli přemožitele ani v dalších utkáních, získali pro letošní rok prvenství. Rubena obsadila 2. místo a bronzovou příčku získal Granitol Moravský Beroun. Nejlepší hráčkou byla vyhlášena Sylva Fulková z Náchoda a mezi muži vynikl svou hrou František Novotný ze Sokolova.

Nohejbalový turnaj měl jasného favorita. Hráči Silonu Planá chtěli své uplynulé úspěchy na domácí půdě potvrdit. Cestu za titulem jim chtěl opět znepříjemnit jejich největší rival a loňský vítěz Synthesia Pardubice. Perníkářům se to nakonec nepovedlo a Silon se mohl po roční pauze opět těšit z nohejbalového titulu. Synthesia obsadila stříbrnou příčku a mezi nohejbalovou elitu se dostali hráči STE Kralupy nad Vltavou, kteří skončili třetí. Nejlepším hráčem byl vyhlášen Jakub Šafránek ze Silonu Planá.

Černobílé šachovnice ovládli letos hráči Chemopetrolu Litvínov. Zcela jasně zvítězili v soutěži družstev. Sokolovští šachisté obhájili loňské druhé místo a po delší odmlce o sobě dali vědět hráči BorsodChemu Ostrava, kteří obsadili bronzový stupínek. Lví podíl na úspěchu Ostravanů měl Jan Kanok, který byl celkově třetí mezi jednotlivci. První dvě místa patřila „králům“ z Chemopetrolu Antonínu Frimlovi a bez porážky hrajícímu Tomáši Vágnerovi.

Na tomto místě bych vám všem chtěl poděkovat za to, jak nádhernou atmosféru při vyhlašování výsledků jste svým aplausem ve stoje vytvořili pro nejstaršího účastníka našich her. Bezmála devadesátiletý pan Dimitrij Mathon z Přerova si tuto chvilku slávy určitě zasloužil. Mezi jednotlivci se umístil v polovině konečného pořadí šachistů a svému týmu výraznou měrou pomohl ke čtvrtému místu. „Za všechny sportovce našeho svazu Vám chci pane Dimitriji popřát mnoho zdraví do dalších let a samozřejmě co nejvíce vyhraných šachových partií.“

Tomáš Mansfeld je pravděpodobně nejuniverzálnější hráč Silonu Planá. Loňský nejlepší střelec letos oblékl brankářský dres a přesto, že na jeho tým zbyla nepopulární „bramborová medaile“ byl to on, kdo byl vyhlášen nejlepším brankářem fotbalového turnaje. Silon svou skupinu jasně vyhrál. V semifinále však narazil na loňské vítěze z Barumu Otrokovice, na který ve druhé skupině vyzrál pouze Momentive Sokolov. Barum vyhrál a odsoudil domácí do boje o třetí místo. Druhé semifinále se rozhodlo až v penaltovém rozstřelu. Teplárna Strakonice zaskočila skvělou obranou sokolovské hráče a ti jim nebyli schopni vstřelit gól. Na penalty vyhráli strakoničtí hráči 7 : 6 a postoupili do finále. Utkání o třetí místo mělo vyrovnaný průběh a po poločase vedl Sokolov 2 : 1. Na začátku druhé půle domácí nepříjemně dotírali a nechybělo mnoho k vyrovnání skóre. Třetí inkasovaný gól ale hráče Silonu srazil do kolen a při nejlepší vůli nebyli schopni odpovědět. Utkání nakonec skončilo výsledkem 4 : 1 a Momentive Sokolov obhájil 3. místo z Náchoda. Finále jasně ovládli hráči Otrokovic. Strakoničtí se snažili hrát se zajištěnou obranou, ale Moravané pět cestiček do sítě soupeře našli a zaslouženě obhájili titul nejlepšího fotbalového týmu našeho svazu. Ke zlaté medaili si navíc odnesl ocenění pro nejlepšího střelce Petr Janeba. Nejlepším hráčem pro tento rok byl zvolen sokolovský Jakub Bartoš.

Poprvé v historii našich sportovních her jsme mohli přivítat zástupce ČMKOS. Ing. Radka Sokolová přijala naše pozvání a přijela s týmem stolních tenistů. I když ve sportovní hale COP Sezimovo Ústí, kde se turnaj odehrával, skončili už po základní skupině, byli rádi, že mohli nasát atmosféru, která na našich hrách panuje. Po roční pauze se k zeleným stolům vrátilo duo Čermák a Špulka ze Sokolova. A jako v minulých letech, tak ani letos nenašlo přemožitele. Hladce se dostali do semifinále, kde zdolali domácí Silon 3 : 1. Jejich finálovým soupeřem se stali hráči Otrokovic, kteří ve druhém semifinálovém utkání zvítězili nad Teplárnou Brno 3 : 0. Finalisté se potkali již v základní skupině a šťastnější byli Západočeši. Stejně to dopadlo i v tomto závěrečném utkání. 1. místo tedy patří hráčům Momentive Sokolov a pohár za 2. místo putuje do moravských Otrokovic. V utkání o bronzové umístění zdolal domácí Silon Planá hráče Teplárny Brno 3 : 0. Nejlepším hráčem se stal František Čermák ze Sokolova.

Prostory letního kina byly svědky slavnostního ceremoniálu s vyhlášením výsledků, na kterém nemohl chybět předseda OS ECHO JUDr. Zdeněk Černý. Při předávání cen nejlepším sportovcům mu skvěle sekundovaly již zmiňovaná místopředsedkyně ČMKOS ing. Radka Sokolová a předsedkyně ZO OS ECHO SILON a.s. Ing. Irena Vávrová. Když našly poháry a dary své majitele, mohla začít volná zábava. Pořadatelé nechali připravit skvělý raut, na který byla slyšet jen slova chvály.

Co dodat. Počasí nám přálo, až na pár oděrek se nikomu nic vážného nestalo a ztracená kabelka se našla. Z mého pohledu se 9. společné sportovní hry OS ECHO vydařily. Nezbývá mi, než poděkovat pořadatelům. Jmenovitě Ing. Ireně Vávrové, Ing. Josefu Čížkovi a Sylvě Tůmové, kteří mnoho času věnovali přípravě her. Musím poděkovat také jejich realizačnímu týmu a mnohým dalším, kteří se nějakým způsobem na průběhu her podíleli.

Na jubilejních 10. společných sportovních hrách OS ECHO se příští rok opět sejdeme v Kostelci nad Orlicí. Takže nashledanou na konci června 2014.

Albert Kupčík
Předseda sportovní komise OS ECHO