• 1. Zajistíme Vám důstojné pracovní podmínky na pracovišti.
  • 2. Zajistíme Vám v rámci kolektivního vyjednávání maximální mzdu i pracovní bonusy.
  • 3. Dohlédneme na dodržování bezpečnosti práce.
  • 4. Zajistíme dodržování všech povinností zaměstnavatele v případě pracovního úrazu.
  • 5. Zasadíme se o dodržování zákoníku práce a dalších pracovněprávních předpisů.
  • 6. Poradíme Vám s obsahem pracovní smlouvy.
  • 7. Poskytneme Vám bezplatný právní servis.
  • 8. Vyplatíme Vám podporu v případě ztráty zaměstnání.
  • 9. Vyplatíme Vám sociální výpomoc v mimořádně závažných případech.
  • 10. Pomůžeme Vám se založením vlastní odborové organizace na Vašem pracovišti.

Sportovní hry OS ECHO v roce 2012

Ve dnech 22. – 24. června 2012 se uskutečnily na sportovištích v Náchodě, Velkém Poříčí a Hronově 8. sportovní hry Odborového svazu ECHO.

Každoročně se v posledních dnech měsíce června v některém českém nebo moravském městě konají společné sportovní hry chemiků a energetiků. V pořadí osmé sportovní hry hostila na česko-polském pomezí Náchod a sousední městečka.

V malebném údolí, které protíná říčka Metuje se v předposlední červnový pátek začaly sjíždět výpravy sportovců z celé České republiky. Velké Poříčí a Hronov musely pojmout na následující víkend bezmála 450 lidí.

Kdo měl chuť, mohl si večer zajezdit na motokárách u penzionu Motobydlo, anebo se pobavit při reprodukované hudbě v centrále sportovních her u zbrojnice dobrovolných hasičů.

Po sobotní snídani rozvezly autobusy členy jednotlivých výprav na příslušná sportoviště a boje o nejvyšší mety mohly začít.

Kuželkáři se blíže seznámili s náchodskou kuželnou, která nabídla všem příjemné zázemí. Aby také ne, když se zde hraje 1.liga mužů i žen. Zájem o kuželky byl letos velký, proto se musela hra zkorigovat na 60 HZ. Skalní kuželkáři to nesli velmi těžce, ale pro tentokrát se museli přizpůsobit.

V ženské soutěži si to mezi sebou rozdala pouze čtyři družstva, ale přesto bylo vidět i velké drama. Prvenství si domů odvezly hráčky Prechezy Přerov a největší podíl na tomto úspěchu měla Ludmila Rašková, která obsadila stříbrnou příčku v soutěži jednotlivců. Emilii Mankoveckou a Lucii Moravcovou z náchodské Rubeny doplnil v týmu Vladimír Moravec, takže v soutěži družstev byla tato děvčata hodnocena do mužské soutěže. Ale v individuální soutěži žen si Lucka odnesla cenu za 3.místo a Emílie ziskem 254 body získala zaslouženě prvenství. Druhé místo získaly ženy ze Spolchemie Ústí nad Labem. Jak už jsem předeslal, největší drama se odehrálo v souboji o třetí místo. V loňském roce se utkala sokolovská a otrokovická děvčata o první místo a to s velkým náskokem připadlo západočeškám. Tyto dva týmy se opět praly až do posledního hodu a získaly shodně 646 bodů. Pro Momentive Sokolov nakonec rozhodla lepší dorážka a moravankám zůstala nepopulární „bramborová“ medaile.

Mezi muži dominovali sokolovští kuželkáři. Jako jediní překonali osmistovkovou hranici a se ziskem 815 bodů zvítězili. Čísla ze soutěže jednotlivců také hovoří jasně pro ně. Diosegi Štěpán – 281 bod 3.místo a Guba Jiří – 287 bodů 1.místo. Mezi ně se vklínil Petr Frank z Galeny s 285 body a svým skvělým výkonem zajistil svému týmu bronzovou příčku o jediný bod před ústeckou Spolchemií. Druhé místo ze soutěže družstev putovalo do Přerova.

V Náchodě ještě chvilku zůstaneme a podíváme se, jak si vedly ženy v místním bowlingovém klubu Laguna.

O třetí místo proběhl tuhý boj mezi Silonem Planá, Lovochemií Lovosice a Gumotexem Břeclav. Vítězně z tohoto klání vyšla děvčata z Břeclavi a obsadila bronzový stupínek. Náplastí pro Lovosice bylo třetí místo v jednotlivcích pro Mílu Smržovou a Hanka Zemanová ze Silonu si odnesla ocenění za nejvyšší nához na jedné z drah. O zlato se přetahovala Rubena a Federal Mogul. Náchodská děvčata nakonec přehrála kostelecká o 21 bod a brala 1.místo. Pořadí jednotlivců bylo v obráceném gardu a Ivana Všetečková z Kostelce byla lepší o 19 bodů, než náchodská Markéta Barešová.

Muži si svůj turnaj odehráli v Hronově. Bezmála třicet týmů okupovalo bowlingový klub až do večerních hodin. Nejlépe svůj start zvládli hráči Barumu Continental Otrokovice. Při svém vůbec prvním startu v této soutěži jim chyběli pouhé dva bodíky k překonání magické patnáctistovky a zaslouženě s velkým náskokem zvítězili. Dlouho průběžně druhý Momentive Sokolov „A“ nakonec o dva body přehrála Rubena Náchod a na loňské vítěze zbylo „jenom“ třetí místo.Velký podíl na tomto dramatu měl náchodský Láďa Holub, který získal ocenění za nejvyšší nához na jedné dráze (224 body). Mezi jednotlivci si bronzový stupínek vykoulel Honza Janeba z Otrokovic(510 bodů), na stříbrný se vyhoupnull Luboš Černý z Linde Gas Praha (513 bodů) a na nejvyšší stupínek si vyskočil s 524 body Tomáš Pavlů Energetických strojíren Brno.

Bílému sportu, jak se přezdívá tenisu, se věnuje rekreačně mnoho lidí. Letos ale tak velké zastoupení na hrách neměl. Osmice hráčů, z nichž polovinu tvořili borci z Federal Mogulu si to tedy rozdala mezi sebou systémem každý s každým na jeden set. Nejlepší hru předváděl Marek Chmelař z Federal Mogulu a zaslouženě zvítězil. Třetí místo pro stejnou firmu vybojoval Jindřich Hamm. Mezi tyto dva „spoluhráče“ se vměstnal sokolovský Petr Richter, který se po slabém výkonu v dopolední části turnaje rozehrál a za bouřlivé podpory části sokolovské výpravy vyhrál zbývající zápasy a urval pro sebe druhé místo.

Dalším turnajem, kde vládli kostelečtí zástupci byl turnaj v šipkách.V restauraci U Hanušů se hrálo velmi dlouho a k vidění byly několikrát velmi dramatické duely. Jedno z dramat se odehrálo v souboji o „bednu“. Černý Petr v podobě čtvrtého místa zůstal Honzovi Blažkovi ze Sokolova. Při rozhozu na střed terče se oba aktéři nemýlili, ale postupující soupeř měl svou šipku o pouhé dvě dírky blíže středu než Honza. Třetí místo si vyházel Milan Bulavcsják z Federal Mogulu, druhý skončil Jirka Motyčka ze Synthesie Pardubice a nejpřesnější ruku měl Luboš Prouza z Federal Mogulu. A aby se to nepletlo, tak do Kostelce putovala ještě cena ženské útěchy pro jedinou ženu ve startovní listině šipkařů Jitku Divíškovou.

Ve hře králů usilovali sokolovští šachisté o třetí titul v řadě. Proti ale byli domácí borci. Se ziskem 15,5 bodu jasně zvítězili náchodští šachisté. Za 13 získaných bodů putovalo stříbro do Sokolova a o jeden bod horší Otrokovice si odvezli bronz. Loňský vítěz Jaroslav Vojtěch ze Sokolova bral tentokrát ocenění za druhé místo. Prvního Pavla Semeráka a třetího Josefa Novotného v jednotlivcích skvěle podpořil pátým místem Karel Soural. Černobílá pole prostě letos patřila náchodským „králům“. Gratulujeme.

Na nohejbalové výsluní se po dvou „chudších“ letech opět vrátili hráči Synthesie Pardubice, kteří porazili ve vyrovnaném souboji loňského vítěze Silon Planá 2 : 1 na sety. V obou vítězných setech bylo skóre 10 : 9, takže to byla přetahovaná o každý míč. Na Planou si ale vyšlápli také otrokovičtí nohejbalisté a poměrně hladce získali jejich skalp a tak na pořadatele příštích sportovních her zbyl bronzový stupínek. Do Otrokovic putovalo ocenění za druhé místo zaslouženě, neboť i vítězné „perníkáře“ pořádně potrápili a rozhodující set prohráli 10 : 8. Největší podíl na úspěchu Otrokovic měl Láďa Bršlica, který získal ocenění pro nejlepšího hráče.

Fotbalisté si svůj turnaj odehráli na hřišti s umělou trávou ve Velkém Poříčí. Po utkáních v základních skupinách vykrystalizovala finálová čtveřice, která následně bojovala o pomyslnou „bednu“. Ze skupiny „A“ postoupili Momentive Sokolov a Gumotex Břeclav. Vzájemný zápas ve skupině skončil lépe pro západočechy v poměru 4 : 3. Ze tříčlenné skupiny „B“ postoupili Barum Continental Otrokovice a Silon Planá, mezi kterými vzájemné utkání skončilo po přestřelce poměrem 6 : 6.

První semifinálový zápas byl moravskou záležitostí. Otrokovičtí přehráli Břeclav 4 : 1 a mohli se těšit na finále. Ve druhém semifinálovém utkání si dvěma šťastnými góly poradil Silon Planá se Sokolovem v poměru 4 : 3 a díky tomu se rozhodlo, že soupeři ze základních skupin si to rozdají znovu o „medaile“. Utkání o třetí místo opět vyšlo lépe sokolovákům a po výhře, tentokrát 9 : 5 mohli oslavovat bronzové umístění v turnaji.

Jako horolezci stoupající na Mount Everest si v posledních letech musí připadat otrokovičtí fotbalisté. Když zabrousím trochu do historie, tak po neúčasti na hrách v Lovosicích v roce 2009 získali o rok později třetí místo v Kostelci, druhé místo vybojovali v loňském roce v Nymburku a až letos si sáhli na vysněný vrchol. A aby také ne, když ve svém týmu měli nejlepšího hráče turnaje Petra Janebu a nejlepšího brankáře Jakuba Pagáče. Jejich zaslouženému vítězství ve finálovém utkání v poměru 5 : 3 nezabránil ani nejlepší střelec turnaje v barvách Silonu Planá Tomáš Mansfeld.

Překvapující účast byla zaznamenána na turnaji ve stolním tenisu. Bohužel, podrobnější výsledky jsem neobdržel, takže mohu pouze sdělit to, že sedmnáct týmů bylo rozděleno do několika skupin a následné play off nejlépe sedlo hráčům Spolchemie Ústí nad Labem, kteří turnaj vyhráli. Druhé místo putovalo také na sever do České rafinérské a.s. Litvínov. Na opačné straně republiky, a to konkrétně v Otrokovicích se radovali z bronzového umístění. Kdosi se mě ptal, proč se nezúčastnili turnaje několikanásobní vítězové sokolovští Franta Čermák a Pepa Špulka. Jejich absenci zavinili rodinné důvody a oba velmi mrzelo, že se nemohli setkat se svými přáteli. Slíbili ale, že udělají vše, aby se příští rok v Plané mohli opět se všemi setkat.

Že je na náchodsku volejbal na velmi vysoké úrovni se potvrdilo na kurtech u hronovské sokolovny. Při vyhlašovacím ceremoniálu bylo neustále slyšet „Rubena“. Jediný tým, který narušil nadvládu náchodských volejbalistů byl z ústecké Spolchemie. Severočeši obsadili bronzovou příčku. Druhé místo si vybojoval tým SICO Rubena s.r.o., z jehož řad byl vybrán jako nejlepší hráč turnaje David Šolín. No a nejlépe si pod i nad vysokými sítěmi vedli zástupci Rubeny Náchod a Velké Poříčí. Nejvíce se o úspěch tohoto týmu zasloužila Alice Hornová, která byla nejlepší hráčkou mezi ženami.

Vyhlašování těch nejlepších se poněkud zdrželo, neboť některé sporty skončily později a musely se zpracovat všechny výsledky a následně vytisknout diplomy. Čekání zpříjemnilo vystoupení malých dobrovolných hasičů z Nového Města nad Metují. Zaslouženě sklidili velký potlesk, protože v ukázce z požárního útoku předvedli na svůj věk obdivuhodný výkon.

Hrám přihlíželi také předseda OS ECHO Judr. Zdeněk Černý a místopředseda chemické sekce Pavel Skulina. Prvně jmenovaný společně s ředitelem personálního odboru Rubena a.s. ing. Karlem Hlaváčem předali ceny nejlepším sportovcům při závěrečném vyhlašovacím ceremoniálu. Po celý večer a až do brzkých ranních hodin se o zábavu starala opočenská hudební skupina Dynamic.

Na závěr nezbývá nic jiného, než poděkovat pořadatelům her Aleši Vajsarovi, Janě Hornychové a jejich realizačnímu týmu. Víkend skvěle připravili, dárečky i doprovodný program všechny potěšil a pěkné počasí příjemný pocit z her jenom umocnilo.Takže za všechny sportovce: „Moc vám děkujeme!!!“

Silon Planá nad Lužnicí je oficiálně pořadatelem sportovních her našeho svazu pro příští rok. Takže ve dnech 28.6. – 30.6.2013 se sejdeme v Jižních Čechách. Těším se s vámi všemi na shledanou.

Albert Kupčík
Předseda sportovní komise OS ECHO